Şanlıurfa

Harita Yükleniyor
Görünüm
Normal Gece Yarısı Family Fest Açık Koyu Riverside Ozan
Konumum Tam ekran

ŞANLIURFA HAKKINDA GENEL BİLGİLER
Doğuda Mardin, batıda Gaziantep, kuzeyde Adıyaman, kuzeydoğuda Diyarbakır illeri ve güneyde Suriye ile sınırı vardır. Şehrin eski isimleri Ur, Urhoy, Urhei, Orhei, Orhayi, Ruhai, Ruhha, Ar-Ruha, Reha ve Edessa’dır. Kurtuluş Savaşında gösterdiği başarının  hatıra-sından dolayı 1984 yılında “Şanlı” unvanını almıştır.
Şanlıurfa’nın 13 ilçesi vardır. Ortalama yükseltisi 518 metre olan Şanlıurfa, 19.451 km2’lik yüz ölçümü ile Türkiye’nin en büyük yedinci ilidir.

 

TARİHÇE
11.500 yıllık tarihi süreç içerisinde Ebla, Akkad, Sümer, Babil, Hitit, Hurri-Mitanni, Arami, Asur, Pers, Makedon (Hellenistik Dönem), Roma, Bizans gibi uygarlıkların egemenlikleri altında yaşamıştır.
Urfa, 1094 yılında Büyük Selçuklu hâkimiyetine girmiştir. 1098’de Haçlı Edessa Kontluğu, daha sonra sırasıyla Eyyubiler, Memluklular,  Karakoyunlular, Timurlular Devleti, Akkoyunlular, Safeviler ve en son da 1516’da Yavuz Sultan Selim’in memlükleri mercidâbık savaşında yenmesiyle Osmanlı sınırları içine katılmıştır. Önceleri Rakka Eyaleti sınırları içerisinde yer alan Urfa, 1876’da Halep Vilayetine  bağlanmış, 1916’da ise bağımsız bir sancak olmuştur.

Cumhuriyet dönemi
I. Dünya Savaşı’na kadar Osmanlıların elinde olan Urfa, 1919 yılında önce İngilizler, daha sonra da Fransızlar işgal edilen şehir, 11 Nisan 1920’de düşman işgalinden kurtarılmıştır. Cumhuriyet sonrasında 1924’te il olmuştur. 2010 yılında ise seçim öncesinde Şanlıurfa’nın büyükşehir belediye haline getirilmesi planlanmış ve 2012’nin son çeyreğinde diğer 13 il gibi Büyükşehir belediyesi haline gelmiştir.

 

İKLİM
Urfa ilinde Güneydoğu Anadolu bölgesinin kara iklimi egemendir.Kışlar oldukça soğuk ve sürekli, yazlar çok sıcak ve kurak geçer.

 

BİTKİ ÖRTÜSÜ
Şanlıurfa ilinde yağışların azlığı, yazların çok uzun ve kurak geçmesi toprak yapısının su tutmaya elverişli olmaması, doğal bitki örtüsünün çok cılız kalmasına neden olmuştur.Yer yer çalı kümelerine, su boylarında da seyrek kavaklara rastlanılmaktadır.Kış aylarında yeşillenen düzlükler yaz sıcaklarının başlamasıyla hemen bozkıra döner,otsu bitkiler kurur.Urfa ili Türkiye`nin orman bakımından en yoksul ilidir.İl sınırları içinde belli başlı orman yoktur.

 

İLÇELER
Akçakale
Viranşehir
Siverek
Birecik
Bozova
Ceylanpınar
Hilvan
Suruç
Halfeti
Harran

 

ULAŞIM
Karayolu : Şanlıurfa’dan Bütün illere direk seferler vardır.

Havayolu : Şanlıurfa -Ankara, Şanlıurfa -İstanbul uçuşları her gün vardır

Demiryolu : Şanlıurfa (Akçakale-Gaziantep-İskenderun ve Şanlıurfa (Akçakale)- Gaziantep-Ankara-İstanbul hattı mevcuttur.

Bu konum, seçtiğiniz saat ve / veya tarih için uygun içerik bulunmamaktadır.

  Toplam: Uygun Kamp Bulunamadı .    hepsini göster

  Arama Yapın

  Aradığınızı bulamadınız mı? Gelişmiş arama yapın!

  Bu konum, seçtiğiniz saat ve / veya tarih için uygun içerik bulunmamaktadır.

   Toplam: No activity found .    hepsini göster

   Search for Activity

   Aradığınızı bulamadınız mı? Gelişmiş arama yapın!